ساعت فلش

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل
نویسندگان
درباره ما

دانلود مطالب جدیـــد معدن و زمین شناسی~دنیای دانستنی ها عکس های سرگرم کننده،جالب و متن های زیبا
Mahdi Khatib Zadeh
به نام خدا
به وبلاگ من خیلی خوش آمدين !!!
من دانشجو کارشناسی فراوری مواد معدنی هستم :)
تو این وبلاگ مطالبی در مورد زمین شناسی و مهندسی معدن برای مشاهده و دانلود...
هم چنین تصاویر و مطالب جالب و جدید , سرگرم کننده هم قرار دادیم
برای مشاهده تمام مطالب از search در وبلاگ و يا از آرشیو هفتگی استفاده کنید...

نظر انتقاد پیشنهادی داشتین لطفا درج کنید
خیلی خوشحال می شم
چون دوست دارم وقتی به وبلاگم میان دقایق خوبی رو داشته باشین
منم به کمکتون احتیاج دارم
★ღ مرسی ღ★
ایمیل : mahdi.kh7007@yahoo.com

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت


 • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 1 PM - چهارشنبه 1391/12/09دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 7 PM - چهارشنبه 1391/06/01

آشنایی با ساختارهای زمین شناسی و به طبع آن نقشه های ساختاری و زمین شناسی از مهمترین وظایف یک مهندس اکتشاف معدن است. این موضوعات معمولا در درس زمین شناسی ساختمانی و کارتوگرافی بررسی می شوند. یکی از بهترین منابع (به ویژه برای آشنایی با نقشه های زمین شناسی) که به زبان فارسی موجود است ترجمه کتاب جی.ام.بنیسون است.

در این پست ترجمه کتاب an introduction to geological structures and maps (مقدمه ایی بر ساختارها و نقشه های زمین شناسی) نوشته جی.ام.بنیسون که توسط آقایان محمد مهدی فرهپور و علی رضا والی زاده ترجمه شده است, در اختیار شما قرار داده می شود.(منبع پایگاه ملی داده های علوم زمینngdir.ir)

لینک دانلود


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 8 PM - شنبه 1391/04/24

 
 
 
جدول موس براي انواع مينرال‏ها‏ي مختلف به شرح زير تعريف شده است:‏
 

- تالک talc با سختي 1 در مقياس موس

- ژيبس gypsum با سختي 2 در مقياس موس

- کلسيت calcite با سختي 3 در مقياس موس

- فلوريت florite با سختي 4 در مقياس موس

- آپاتيت apatite با سختي 5 در مقياس موس

- فلدسپار feldspar با سختي 6 در مقياس موس

- کوارتز quartz با سختي 7 در مقياس موس

- توپاز topaz با سختي 8 در مقياس موس

- کوراندوم corandom با سختي 9 در مقياس موس

- الماس diamond با سختي 10 درمقياس موس

 

دسته بندی : بلور شناسی • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 6 PM - چهارشنبه 1391/02/27
کادمیم

کادمیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Cd و عدد اتمی 48 قرار گرفته است. کادمیم عنصری نسبتا" کمیاب، نرم، رنگ سفید مایل به آبی و فلز انتقالی سمی می باشدکه در سنگ معدن روی وجود داشته و در باطریها به مقدار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات قابل توجه

کادمیم فلز دو ظرفیتی است نرم، چکش خوار، انعطاف پذیر و به رنگ سفید مایل به آبی که با چاقو به راحتی بریده می شود.این عنصر از بسیاری جهات شبیه روی است اما کادمیم ترکیبات پیچیده بیشتری بوجود می آورد. معمولی ترین حالت اکسیداسیون کادمیم 2+ می باشد، گرچه نمونه های کمیابی از 1+ نیز می توان پیدا کرد.

کاربردهـــــــــا

تقریبا" سه چهارم کادمیم در باطریها استفاده می گردد( بخصوص باطریهای Ni-Cd) و بیشتر یک سوم باقی مانده عمدتا" جهت رنگها، پوششها، آبکاری و بعنوان مواد ثبات بخش در پلاستیکها بکار می رود. کاربردهای دیگر :

در بعضی از آلیاژهای زود ذوب به کار می رود. به علت ضریب اصطکاک پائین و مقاومت بسیار خوب در برابر خستگی، در آلیاژهای بلبرینگ از آن استفاده می شود. 60% از کادمیم یافت شده در آبکاری الکتریکی به کار می رود. انواع بسیاری از لحیم ها حاوی این فلز هستند. بعنوان مانعی برای کنترل کافش اتمی( nuclear fission) به کار می رود . ترکیبات حاوی کادمیم در مواد درخشان تلویزیونهای سیاه و سفید ونیز در مواد درخشان آبی و سبز در لامپ تصویر تلویزیونهای رنگی بکار می روند. کادمیم نمکهای مختلفی را بوجود می آورد که معمول ترین آنها سولفات کادیم است. از این سولفید بعنوان رنگدانه زرد استفاده می شود. در برخی نیمه هادی ها کاربرد دارد. بعضی از ترکیبات کادمیم بعنوان تثبیت کننده در Polyvinyl Coloride بکار می رود.

تاریخچــــــــــــــه

کادمیم ( لاتین cadmia، یونانی kadmeia به معنی کالامین) در سال 1817 در آلمان توسط Friedrich Stromeyer کشف شد.او این عنصر جدید را درون یک ناخالصی در کربنات روی پیدا کرد( کالامین) و برای مدت 100 سال تنها تولید کننده مهم این فلز باقی ماند.این فلز به همان واژه لاتین کالامین نامگذاری شد چون آنرا در ترکیب روی یافته بودند. Stromeyer متوجه شد بعضی از نمونه های ناخالص کالامین هنگام حرارت تغییر رنگ می دهند اما کالامین خالص اینگونه نیست. گرچه کادیم وترکیبات آن به شدت سمی هستند، از سال 1907 British Pharmaceutical Codex اعلام می دارد که یدید کادیم بعنوان دارویی برای معالجه ورم مفاصل، سل غدد لنفاوی و سرمازدگی مورد استفاده قرار می گرفته است. در سال 1927 کنفرانس بین المللی اوزان و مقادیر، متر را با توجه به یک خط طیف کادیم قرمز دوباره تعریف نمود.(یعنی : طول موجهای 164.13،553،1=m1)این تعریف اکنون تغییر یافته( به krypton نگاه کنید)

پیدایش

سنگهای معدن که حاوی کادمیم می باشند کمیاب بوده و در صورت یافت شدن به مقادیر خیلی کم وجود دارند . CdS) Greenockite )، تنها کانی مهم کادیم، تقریبا همیشه به ZnS) sphalerite ) متصل است.درنتیجه کادمیم عمدتا" بعنوان یک محصول جانبی از استخراج، خالص سازی و تصفیه سولفید اوره حاصل از سنگ معدن روی، و به میزان کمتر سرب و مس تولید می شود.

 

 


مقدار کمی از کادمیم (تقریبا" 10% مصرف )از منابع ثانویه- که عمدتا" از خاکه حاصل ازبازیافت تکه های آهن و فولاد است- بدست می آید.تولید در آمریکا از سال 1907 آغاز گردید اما بعد از وضعیت زندگی استاد در جنگ جهانی اول بود که این عنصر کاربرد فراوانی پیدا کرد.

ایزوتوپ ها

کادمیم بطورطبیعی شامل 6 ایزوتوپ پایداراست. 27 ایزوتوپ پرتوزا(radioisotopes )شناخته شده که پایدارترین آنها Cd-113 با نیمه عمر 7/7 کوادریلیون سال،109 Cd- با نیمه عمر6/426 روز و Cd-115 با نیمه عمر 46/53 ساعت می باشد.مابقی ایزوتوپهای رادیو اکتیو دارای نیمه عمری کمتر از 5/2 ساعت بوده که اکثر آنها نیمه عمرشان کمتر از 5 دقیقه است.این عنصر دارای 8 ایزومر هسته ای «meta state) است که پایدار ترینشان Cdm-113 ( با نیم عمر 14.1 سال) ، Cdm-115 (با نیم عمر 44.6 روز) و Cdm-117 ( با نیمه عمر 3.36 ساعت) می باشد. ایزوتوپهای کادمیم از نظر وزن اتمی در بازه از واحد Cd-97» amu )، تا Cd-138) amu129.934 ) قراردارند. حالت فروپاشی اتمی بلافاصله، پیش از دومین ایزوتوپ پایدار فراوان ، Cd-12، الکترون گیری و حالت بلافاصله بعدی، کاهش بتا می باشد .محصول فروپاشی اصلی قبل از Cd-112، عنصر 47 «نقره) و محصول بعد از آن عنصر 49 ( ایندیم) است.

هشدارهــــــــا

کادمیم از معدود عناصری است که هیچگونه نقش ساختاری در بدن انسان ندارد.این عنصر و محلول ترکیبات آن حتی به میزان بسیار کم، سمی هستند و در اندامها و محیط زیست، ذخیره می شوند. استنشاق گرده های کادمیم به سرعت در دستگاه تنفسی و کلیه ها ایجاد مشکلاتی می کند که می توانند کشنده باشند ( اغلب از نارسائی کلیوی). خوردن هر مقدار قابل ملاحظه ای ازکادمیم موجب مسمومیت سریع کبد وکلیه ها می گردد.ترکیباتی که محتوی کادمیم هستند نیز باعث مسمومیت میشوند.

منابع

 1. Magnetic susceptibility of the elements and inorganic compounds, in Handbook of Chemistry and Physics 81st edition, CRC press.

 


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 6 PM - چهارشنبه 1391/02/27

نقره

نقره یا سیم یک عنصر شیمیایی با علامت Ag است.

نقره فلزی براق و جذاب است که در بین تمام عناصر، بالاترین میزان رسانایی الکتریکی و در بین تمام فلزات بالاترین میزان رسانایی گرمایی را دارد. نقره در طبیعت هم به صورت خالص و هم به صورت آلیاژ طبیعی همراه با طلا و دیگر فلزات و هم در برخی سنگ‌های معدنی یافت می‌شود. بیشترین تولید نقره جهان به عنوان محصول جانبی از استخراج مس، طلا، سرب و روی به دست می‌آید.

نقره از فلزات گران‌بها به شمار رفته و از آن در صنایع الکترونیک و در ساخت سکه، جواهرات و لوازم تزئینی، ظروف و لوازم تجملی آشپزخانه و غذاخوری، عکاسی، ساخت آینه و کاتالیزور فرایندهای شیمیایی استفاده می‌شود.

خواص

نقره عنصری است فلزی با عدد اتمی ۴۷ در گروهIb و در دوره چهارم جدول تناوبی جای دارد.جرم اتمی ۱۰۷٫۸۶۸٬ظرفیت ۱ دارای دو ایزتوپ پایدار است.[۱]

کاربرد‌های نقره

مصرف نقره در عکاسی با ورود سیستم دیجیتال عکاسی در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته‌است. در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۱ درصد عرضه نقره جهان در صنعت عکاسی مصرف شد اما این رقم در سال ۲۰۰۷ به ۱۴٫۵ درصد و در سال ۲۰۱۰ به حدود ۷ درصد معادل ۷۳ میلیون اونس کاهش یافته‌است. استفاده از نقره در عکاسی به صورت نیترات نقره و هالید‌های نقره است. دیگر کاهش چشمگیر مصرف نقره هم در بخش ظروف و لوازم غذاخوری بوده که در طول نه سال اخیر به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده و از ۱۰۶ میلیون اونس در سال ۲۰۰۱ به ۵۰ میلیون اونس (کمتر از ۵ درصد) رسیده‌است، این کاهش هم بیشتر به کاهش تقاضا در هندوستان مربوط می‌شود. از سوی دیگر مصرف نقره در صنعت رو به افزایش است و در سال ۲۰۱۰ با ۲۰٬۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۴۸۷ میلیون اونس تروآ (۳۱٫۱ گرم) رسیده و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۱ هم افزایش داشته و رکورد ۴۹۱ میلیون اونس سال ۲۰۰۸ را بشکند. مصرف نقره در جواهرسازی در ده سال اخیر بین ۱۵۸ تا ۱۷۴ میلیون اونس (۲۰۰۱) متغیر بوده و مصرف برای ضرب سکه و مدال هم رو به افزایش است و به ۱۰۱ میلیون اونس در سال ۲۰۱۰ رسیده‌است. این در حالی است که قیمت نقره هم افزایش مستمری را در سال‌های اخیر نشان داده و از میانگین ۴٫۳۷ دلار برای هر اونس در سال ۲۰۰۱ به میانگین ۲۰٫۲۱۹ دلار در سال ۲۰۱۰ و حدود ۳۲ دلار در دسامبر ۲۰۱۱ رسیده‌است. در بازار سرمایه‌گذاری هم با توجه به روند رو به رشد قیمت این فلز میزان نقره خریداری شده توسط سرمایه‌گذاران ۱۷۸ میلیون اونس بیشتر از نقره‌های فروخته شده آن‌ها بوده‌است و تولیدکنندگان نقره برای پاسخ به این تقاضا حدود ۶۱ میلیون اونس از تولیدات انبار شده سال‌های گذشته خود را هم به فروش رسانده‌اند.[۲]

تولید نقره جهان از معادن در سال ۲۰۱۰ حدود ۷۳۵٫۹ میلیون اونس تروا (حدود ۲۲۸۶۰ تن) بوده‌است که افزایش ۲٫۵ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. اما کل عرضه نقره در دنیا ۱۰۵۶ میلیون اونس بوده که بقیه آن به بازیافت نقره (حدود ۲۱۵ میلیون اونس) و فروش نقره توسط دولت‌ها و افراد مربوط می‌شود. در سال ۲۰۱۰ مصرف نقره در بخش صنعت ۴۸۷ میلیون اونس، در جواهرسازی ۱۶۷ میلیون اونس، در سکه و مدال ۱۰۱ میلیون اونس، در عکاسی ۷۳ میلیون اونس، و در ظروف و لوازم غذاخوری ۵۰ میلیون اونس بوده‌است.در این سال مکزیک با ۱۲۸٫۶ میلیون اونس تولید پرو را پشت سر گذاشته و بزرگترین تولید کننده نقره جهان شد. پرو با ۱۱۶٫۱ و چین با ۹۹٫۲ میلیون تن در رتبه‌های بعدی و استرالیا با ۵۹٫۹ میلیون تن در رتبه چهارم قرار گرفتند. شیلی، بولیوی، آمریکا، لهستان، روسیه و آرژانتین هم در رتبه‌های پنجم تا دهم تولید قرار دارند و ایران با ۳٫۴ میلیون اونس تولید در رتبه نوزدهم دنیا قرار دارد.[۳]

نقره در مدار‌های الکترونیک و برخی ابزار‌های جراحی نیز استفاده می‌شود. بیش‌ تر آینه‌ها نیز با پوشاندن شیشه با لایه‌های نازکی از نقره ساخته می‌شوند.

مشخصات

جامد سفید جلا دار٬شکل پذیر و نرم و چکش خوار است. در برابر اکسیداسیون مقاوم است اما در هوا وقتی ترکیب‌های گوگردی بر آن اثر بگذارد تیره می‌شود. جرم حجمی ۱۰٫۵۳ ٬نقطه ذوب ۹۶۱ ٬نقطه جوش ۲۲۱۲ رسانایی گرمایی ۱٫۰۱ کالری بر سانتیمتر مکعب در نقطه ذوب به شدت اکسیژن را جذب می‌کند[۴]

منبع

 1. کتاب فرهنگ عناصر نوشته سیدرضا آقاپور مقدم صفحه ۲۰۴
 2. Supply and Demand The Silver Institute
 3. Supply and Demand The Silver Institute
 4. کتاب فرهنگ عناصر نوشته سیدرضا آقاپور مقدم صفحه ۲۰۴

پیوند به بیرون

پایگاه ملی داده‌های علوم زمین

 


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 6 PM - شنبه 1390/06/26

در این پست میخوام مراحل کامل عملیات اکتشافی معدن رو بطور مختصر براتون توضیح بدم

منبع اطلاعاتی: www.gsinet.ir

 

◄   مرحله شناسایی :
 مرحله شناسایی که بصورت عملیاتی اکتشافی در زون های ساختاری ـ متالوژنیکی در محدوده ورقه های 100000: 1 صورت میگیرد شامل اطلاعات زیر است.
1. نقشه زمین شناسی 100000: 1
2. نقشه ژئوشیمی 100000: 1
3. اطلاعات ماهواره ها
4. اطلاعات ژئوفیزیک هوایی
5. اطلاعات زمین شناسی اقتصادی
در نهایت لایه های اطلاعاتی فوق در سیستم G.I.S تلفیق و مناطق امید بخش جهت انجام عملیات اکتشافی مراحل بعدی پس از کنترل زمینی تعیین خواهد گردید.

 

برو به ادامه مطلب...


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 7 PM - چهارشنبه 1389/11/20

دانلود کتاب مقدمه ای بر اکتشافات ژئوفیزیکی

An Introduction to Geophysical Exploration

Michael Brooks-Ian Hill-Ian Hill

دانلود کتاب


دسته بندی : 2_دانلود مقالات و کتاب زمین شناسی • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 7 PM - چهارشنبه 1389/11/20

معدن

عبارت است از محل پیدایش طبیعی یک ماده معدنی (فلزی یا غیرفلزی) که مورد اکتشاف و بهره برداری قرار گرفته است، ومعادل لاتین آن (Mine) میباشد.

تاریخچه

بهره برداری وکشف معادن و ذوب سنگ معدنها و استخراج فلزات از آنها به دوران باستان برمی گردد در مورد مس بعضی از باستان شناسان معتقدند که اولین بار مس در ایران شناخته و مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه هایی ازسنگ معدن یافت شده در تل ابلیس در کرمان در حدود 6000 سال قدمت دارند. کهن ترین منطقه ای که آثار ذوب مس در آنجا به دست آمده در سیلک کاشان است. که قدیمی تر از تل ابلیس کرمان است.

مقدمه

سرزمین ما ایران به لحاظ داشتن پوسته ای ناهمگن وتاثیر حوادث مختلف زمین شناسی در شکل گیری آن، از نظر مواد معدنی، سرشار است چرا که تقریبا از تمامی مواد معدنی دنیا برخوردار است.
تصویر

کانسارهای مهم ایران


کانسارهای مس

ایران به احاظ مس از پتانسیل معدنی بسیار خوبی برخوردار است. بزرگترین کمربند مسی شناخته شده ایران، هم زمان بازون ولکانیکی- پلوتونیکی کمربند قلعه دختر- ارومیه است. از مهمترین این کانسارها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مس سرچشمه:

معدن مس پور فیری سرچشمه در 50 کیلومتری جنوب شهرستان رفسنجان واقع شده است. این کانسار به طور دقیق توسط واترمن (1975)، اطمینان (1981) و شهاب پور (1987 و 1982) مورد مطالعه قرار گرفته است. بزرگترین توده نفوذی منطقه به سرچشمه پورفیری معروف است که ترکیب گرانودیوریتی دارد. میزان ذخیره قطعی تا سال 1975 بالغ بر 450 میلیون تن با عیار 12/1 درصد که تا یک میلیارد تن تخمین زده شده است. میزان 92 میلیون تن ذخیره غنی شده با عیار متوسط 99/1 درصد نیز گزارش شده است. علاوه بر مس، عناصر مولیبدن، طلا ونقره این سیستم قابل ت.وجه است. عیار مولیبدن 03/0 درصد نقره 10 گرم در تن و طلا 3/0 گرم در تن است.

کانسارهای سرب و روی:

کانسارهای سرب وروی کشور ما، توسط دکتر راستادو ودکتر مومن زاده مطالعه شده اند. در منطقه غرب ایران مرکزی، در حدود 170 آثار کانی سازی مربوط به عناصر Pb- Zn- Fe- Ba از دوره کرتاسه تحتانی گزارش شده است که احتمالا همگی از نوع استراتی باند هستند و عبارتند از:

معدن سرب و روی انگوران

معدن سرب و روی انگوران در 110 کیلومتری غرب شهرستان زنجام و در حومه ده دندی انگوران قرار دارد. ذخیره نوع توده ای در آهک و دولومیت قرار دارد. ذخیره قطعی این کانسار 9 میلیون تن و ذخیره احتمالی آن 13 میلیون تن گزارش شده است. عیار روی 25 تا 30 درصد و سرب 3 تا 6 درصد است.
معادن سرب و روی ایران کوه- کوشک و... از دیکر معادن مهم این کانسار هستند.

کانسارهای کرومیت

معادن فعال کرومیت در استانهای هرمزگان، کرمان وخراسان واقع شده اند. که بزرگترین آنها معدن کرومیت آسمینون واقع در استان هرمزگان در 165 کیلومتری شمالی بندرعباس قرار دارد. و ذخیره قطعی آن 000/500/3 و استخراج سالیانه آن 000/35 تن است.

کانسارهای آهن ایران

کانسارهای آهن کشف شده ایران در استانهای یزد، خراسان، کرمان و استان مرکزی واقع شده اند. میزان ذخیره قطعی این کانسارها 8/1 میلیارد تن گزارش شده که بیش از 90 درصد آن از نوع آذرین و اسکارن است.

کانسارهای آهن ناحیه زرند- بافق- ساغند:

مهمترین کانسارهای آهن کشف شده ایران در این ناحیه واقع شده اند. معادن مهم آهن این منطقه عبارتند از: چغارت، سه چاهون، چادرملو، زرند و چاه گز چندمنطقه که مراحل اکتشاف را می گذرانند عبارتند از میشروان، آنومالی شمالی، آنومالی B و ناریگان.
تصویر

کانسارهای فسفات ایران

کانسارهای فسفات ایران از نظر سنی از جدید به قدیم به صورت زیر است:
 • کانسارهای فسفات زون زاگرس (استانهای لرستان- خوزستان- فارس)
 • کانسارهای فسفاته در البرز مرکزی و آذربایجان

معادن منگنز و خاک سرخ:

معادن منگنز فعال ایران در استانهای تهران، اصفهان ومرکزی واقع شده اند. میزان ذخیره قعی واحتمالی معادن منگنز فعال حدود 5/1 میلیون تن است. کانسارهای آهن ناریگان در یزد و چاه باشه در اصفهان حاوی حدود 5 درصد منگنز هستند.

دیگرمعادن ایران عبارتند از معادن کائولین وخاک نسوز- معادن فلرسپات، دولومیت و سیلیس معادن فلورین، زرنیخ ومیکا- معادن زئولیت، بوکسیت وتالک، معادن بنتونیت، گل سفید ومنیزیت و... که هر کدام به نوبه خود در صنایع کشور تاثیر بسزایی دارند و گاها محصولات خود را به دلیل نداشتن تکنولوژی کافی به قیمات ناچیز بهخ خارج از کشور صادر می کنند که گاها بعضی از این مواد که به عنوان باطله هستند حاوی عناصر نادر خاک و... مثل استرانسیم، Th هستند که قیمت فوق العاده زیادی دارند.
در سالهای بعد از انقلاب و مخصوصا در یک دهه اخیر، معادن بسیاری کشف و مورد بهره برداری قرار گرفته است و یا با مطالعات زیاد توسعه یافته اند. در ایران شاید بتوان گفت که منابع معدنی بی انتهایی وجود دارد که شاید بتوان گفت فقط یک هزارم آنها کشف شده اند.
دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 8 PM - جمعه 1389/11/15

Pollen Terminology: An illustrated handbook

 


دانلود

archive password: ebooksclub.org


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 11 AM - دوشنبه 1389/11/11

 

كليه سمينارهاي زمين شناسي جهان را مي‌توانيد در اين لينك ببينيد!

 


كليه سمينارهاي زمين شناسي جهان را مي‌توانيد در

اين لينك ببينيد!

اين سايت نه تنها كليه سمينارهاي زمين شناسي بلكه

كليه سمينارهاي جهان را در موضوعات مختلف و بر

اساس موضوعي دسته بندي مي نمايد.

 

لينك به سايت مربوطه


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 8 PM - یکشنبه 1389/08/02
دانلود جزوه چینه شناسی به تازگی در پایگاه علوم زمین قرار گرفته است

برای دسترسی به لینک های دانلود می توانید اینجا کلیک کنید

                                                                                            منبع:پایگاه علوم داده های زمین


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 11 AM - سه شنبه 1389/07/27


خواص هيدروکربورها


کليات
   ريشه واژه نفت در زبان فارسي به طور يقين مشخص نيست. به عقيده زبان شناسان نفت از کلمه اوستايي ( نپتا ) گرفته شده است که کلدانيان و اعراب آن را از زبان مادي گرفته و ( نفتا ) خوانده اند . پتروليوم (petroleum) واژه اي لاتين هم ارز نفت است که از دو کلمه پترا (petra) به معني سنگ و (oleum) به معني روغن گرفته شده است .پتروليوم در واقع در مواد هيدروكربني است كه به صورت طبيعي عمدتاً در سنگ هاي رسوبي واقع مي گردد .
   پتروليوم مي تواند به صورت فازهاي مختلف، از جمله فاز گازي، نظير گاز طبيعي (natural gas) ، فاز مايع، نظير نفت خام (crude oil) و فاز جامد، مانند قير (asphalt) در خلل و فرج و شكستگي هاي سنگ ها تجمع يابد.

http://up.persianshik.com/images/q0ehugmfug6tc2lxg53i.gif


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 10 PM - دوشنبه 1389/07/26

دسترسی به مقالات علمی از طریق ژورنالهای آزاد و رایگان

Open-Access Geological Journals/Seriesدسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن • نویسنده : Mahdi Khatib Zadeh
 • تاریخ : 7 PM - دوشنبه 1389/07/26

 

 

دانلود كتاب محاسبات نرم‌افزاري و تحليل هوشمند داده‌ها

 در اكتشافات نفتي

Soft Computing and Intelligent Data Analysis in Oil Exploration, Volume 51 (Developments in Petroleum Science)

دانلود


دسته بندی : دانلود مقالات و کتاب های زمین شناسی و مهندسی معدن